burnos higiena

Kodėl gydytojas odontologas visada „duoda velnių“, kad nesivalome teisingai dantų? Nes taip ir yra! Kartais atrodo, kad tik pats odontologas gali išvalyti dantis tinkamai. Kaip dar verslus Lietuvos jaunimas nesugalvojo naujos paslaugos „burnos plovykla“? Čia, aišku, anekdotas, tačiau žmones visada reikia mokyti, kaip teisingai plauti dantis ir rūpintis savo burnos higiena.

Siūlas – būtinas

Daugelis jį tiesiog ignoruoja. Juk yra dantų krapštukas tarpdančiams iškrapštyti, kai šie prilenda maisto. Deja, dantų krapštukas yra per storas, kad pralįstų pro dantis ir pakeltų dantų apnašas, esančias visai šalia dantenų. Visos dantų ligos prasideda būtent toje vietoje, tad ignoruoti siūlo nereikėtų. Vakare prieš vakarinį dantų valymą pereikite siūlu tarpudančius. Tai nėra itin maloni procedūra. Dažnai pažeidžiate dantenas ir pasirodo kraujas. Tai niekis, bet jei pavyktų tai paversti ne kassavaitiniu, o kasdieniniu užsiėmimu, dantų ligų tikimybė smarkiai sumažėtų.

Specialus dantų skalavimo skystis – apsauga nuo ligų

Ne, jis nedaro dantų baltesnių. Tai daugiau antibakterinis skystis. Jis naudojamas išsivalius dantis siūlu ir šepetėliu. Jei dar kažkur yra likusių bakterijų, jis jas sunaikina. Daugumą. Tai reiškia, kad bakterijos nesukels kai kurių dantų ligų. Nuryti šio skysčio nereikia, tik paskalauti kokią minutę. Vaikams jo duoti gal ir nereiktų, nes jie gali jo netyčia atsigerti.

Pusiau minkštas dantų šepetėlis

Dantų šepetėlis turėtų būti keičiamas kartą kas 3-6 mėnesius. Jis turėtų būti pusiau kietas. Nemanykite, kad valydamiesi kietu šepetėliu nugramdysite dantų apnašas. Tai galite padaryti tik odontologo klinikoje arba siūlu. Minkštas šepetėlis irgi nepakankamai gerai valo dantis. Jis tinkamas vaikams ir paaugliams, bet ne suaugusiems. Rinkitės vidutinio kietumo šepetėlius.

Ar elektrinis šepetėlis valo geriau? Ne. Juo sunkiau išvalyti vidinę dantų pusę, taip pat priekinę. Jei turite daugiau laiko ir noro atskirai valyti kiekvieną dantį – prašom, tačiau įprastai pakanka ir tradicinės formos šepetėlio.

Stebuklinga kramtomoji guma?

Matėte reklamą, kurioje kramtomoji guma rekomenduojama po valgio? Štai burnos Ph ji ir gali normalizuoti, tačiau apsaugoti dantis nuo ėduonies gali normali burnos higiena ir ilgesnis nei 3 minutės dantų brūžinimas šepetėliu. Juk po minutės jau spjaudotės ir skalaujate vandeniu. Kramtant gumą kyla rizika išlaisvinti plombas ir jas ištraukti. Dėl to odontologai skeptiškai žiūri į tokias stebuklingas kramtomąsias gumas.

Dantų valymas soda arba anglimi

Tai buityje lengvai sutinkami abrazyviniai dariniai. Taip, jie puikiai valo ir nekenkia, nes tai yra ne paprasta dantų pasta, o smulkūs grūdeliai. Panašus efektas būtų ir prisipylus burną smulkaus smėlio. Tik šis labai aštrus ir greičiausiai subraižytų dantų emalį, o ir išspjauti jį labai nemalonu. Tai dar vienas mitas apie veiksmingą dantų valymąsi, kurio reiktų vengti, kaip ir kramtomosios gumos.

 

1 thought on “Burnos higiena lengvai ir paprastai kas dieną

  1. Nuo mažens visi žinome, kad dantis reikia nuolat prižiūrėti. Tačiau ką daryti, jei gyvenime nelabai paisėme tų mamos taisyklių ir prižiūrėti jau nebėra ko? Panašiai nutiko ir man, todėl keletą tuščių tarpų teko užpildyti implantais, kas tiesa sakant, ypač nustebino gerąja prasme.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *