Vartojamoji paskola – tai paskola (kreditas), kuri yra suteikta fiziniam asmeniui. Vartojamąsias paskolas skirtingomis palūkanomis teikia visi Lietuvos bankai, kredito unijos bei greitųjų kreditų bendrovės. Dažniausiai šios paskolos yra suteikiamos įvairioms asmeninėms šeimos ar namų ūkio reikmėms (mokslui, poilsiui, gydymo išlaidoms, būsto kredito įmokoms, būsto remontui ar baldams, automobilio ar buitinės technikos pirkimui bei kitoms reikmėms). Vartojamosios paskolos gali būti su užstatu arba be jo. Vis populiaresnėmis tampa apsaugotos paskolos, kurios suteikia skolininkui garantiją, jog bankas padengs palūkanas per nustatytą laikotarpį, jei skolininkas neteks darbo ar susirgs.
Vartojamosios paskolos suteikiamos visiems Lietuvos Respublikos asmenims, sulaukusiems pilnametystės (t. y. – 18 metų) ir gaunantiems pastovias pajamas bei neturintiems skolų. Vartojamosios paskolos gali būti suteikiamos litais ir eurais. Paskolos dydis priklauso nuo kliento finansinių galimybių ir nuo pasirinktų saugumo priemonių. Vartojamoji paskola turi būti pradėta grąžinti praėjus mėnesiui po paskolos sutarties pasirašymo. Dažniausiai reikiamą sumą bankas nuskaičiuoja iš kliento sąskaitos. Metinės palūkanos kiekvienam klientui nustatomos individualiai, tačiau nustatomos palūkanos dažniausiai yra fiksuotos. Jei žmogus nusprendė pasiimti paskolą, jis turi nueiti į pasirinkto banko padalinį, užpildyti paraišką vartojamajai paskolai gauti ir pateikti pasą, asmens tapatybės kortelę arba naujo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą bei kitus dokumentus, kurių reikalauja bankas.
Vienos paskolos reikalauja užstato, kitas paskolas galima pasiimti ir be jo. Paskolos be užstato yra suteikiamos lengviau, bet reikia, kad skolininko finansinės galimybės būtų tinkamos padengti paskolai arba skolininkas turi turėti laiduotoją, kuris padengtų sumą, kuri buvo paskolinta, jei dėl kažkokios priežasties jos padengti negali pats skolininkas. Paskolos už užstatą yra suteikiamos nekilnojamam turtui (butui, žemės sklypui, namui) arba kilnojamam turtui (automobiliui, baldams, buitinei technikai, kompiuterinei įrangai ir kitiems daiktams) įsigyti. Norint pasiimti šią paskolą, reikia turėti kažkokio nekilnojamojo arba kilnojamojo turto (jį reikės užstatyti bankui), kuris yra įvertintas turto vertintojų. Jei dėl kokios nors priežasties asmuo negali grąžinti paskolos, kurią paėmė iš banko, tuomet bankas panaudoja užstatytą turtą tam, kad atgautų paskolintą paskolos sumą ir jos palūkanas – taip bankas yra apsaugotas nuo rizikos prarasti pinigus.
Vartojimo paskolos suteikimo procedūra yra lengva ir paprasta, o pinigai į skolintojo sąskaitą yra pervedami sutarties pasirašymo dieną. Svarbu atminti, kad banko darbuotojai visada yra pasiryžę padėti apsispręsti dėl vartojamosios paskolos dydžio. Visuomenėje sklando melagingi gandai, teigiantys, kad bankai yra pasiryžę bet kokia kaina suteikti paskolą, kadangi už jas jie gauna nemažas palūkanas. Vis dėlto bankai nėra suinteresuoti atimti iš žmogaus visus jo uždirbtus pinigus, todėl bankų darbuotojai siekia, kad asmuo, nusprendęs pasiimti vartojamąją paskola, įvertintų savo finansines galimybes ir tik tuomet pasirašytų sutartį. Neretai bankas skolintojui skiria asmeninį patarėją, kuris pataria kreditavimo, taupymo, gyvybės, turto draudimo klausimais bei padeda sutvarkyti dokumentus ir konsultuoja, kaip efektyviai valdyti asmeninius pinigų srautus.