Nors Lietuvoje vedybų sutartys sudaromos gana retai, teisininkai teigia, kad šis dokumentas atlieka itin svarbų vaidmenį sprendžiant turtinius šeimos reikalus. Tiesa, daugelis jaunavedžių mano, kad minėtosios teisinės paslaugos prieštarauja krikščionybės deklaruojamiems meilės principams, todėl vedybų sutarties atsisako. Nors kiekviena pora turi teisę priimti individualius sprendimus, teisininkai primena, kad dažnu atveju vedybų sutartis padeda sklandžiau ir greičiau išspręsti daugelį finansinių klausimų.
Vedybų sutartis – tai dokumentas, kuriame susitariama, kaip vyras ir žmona spręs ir tvarkys finansinius šeimos reikalus. Primename, kad minėtosios teisinės paslaugos gali būti teikiamos ir po vestuvių, t. y. vedybų sutartis gali būti sudaroma tiek prieš, tiek po santuokos. Atliktos apklausos rodo, kad daugelis sutuoktinių mano, jog svarbiausias vedybų sutarties tikslas – numatyti tam tikras sąlygas skyrybų metu. Šiuo atveju teisininkai ragina žiūrėti kiek plačiau – nors minėtoji sutartis gali palengvinti finansinius klausimus skyrybose, vis dėlto, priimti susitarimai svarbūs ir šeimos finansų kontrolei. Be to, be vedybų sutarties, didžioji dalis sutuoktinių turto virsta bendra nuosavybe. Deja, minėtasis aspektas gali sukelti daug papildomų rūpesčių, ypač tuo atveju, jei vienas iš sutuoktiniu užsiima verslu, pvz., dažnu atveju reikalingas sutuoktinio sutikimas, sprendžiant vieną ar kitą finansinį klausimą.
Vedybų sutartyje tariamasi dėl finansų ir turto paskirstymo, t. y. numatoma, kam priklauso sutuoktinių turtas. Paprastai minėtajame dokumente nurodoma, kad turtas, kurį vienas iš sutuoktinių turėjo prieš santuoką, negali būti laikomas bendra sutuoktinių nuosavybe. Galima kalbėti ir apie priešingą variantą nurodant, kad iki santuokos turėtas turtas, po vedybų priklauso abiems sutuoktiniams. Be to, vedybų sutartyje galima numatyti, kaip sutuoktiniai valdys ir tvarkys bendrus finansus. Itin dažnai šiame dokumente susitariama dėl to, kaip bus valdomas turtas skyrybų atveju, t. y. numatoma, kokia turto dalis lieka vyrui ir žmonai. Minėtasis susitarimas palengvina skyrybų ginčus ir padeda priimti operatyviausius sprendimus.
Jei nusprendėte pasirašyti vedybų sutartį, jums bus reikalingos profesionalios teisinės paslaugos. Nepamirškite, kad minėtoji sutartis turi būti pasirašyta pas notarą. Teisininkai primena, kad ateityje, sprendžiant ginčus su trečiaisiais asmenimis, pvz., bankais, ir siekiant pasiremti vedybų sutartimi, ši turi būti registruota vedybų sutarčių registre. Be to, minėtoji sutartis negali prieštarauti įstatymams, pvz., ji negali keisti turto paveldėjimo tvarkos. Galiausiai, vedybų sutartis turi būti objektyviai lygi abiems partneriams, t. y. negalima vienam sutuoktiniui nustatyti daugiau pareigų, o kitam – teisių. Teisininkai primena, kad vedybų sutartis negali kenkti kreditorių (pvz., bankų) interesams.