Nors traktoriai stambiuose ūkiuose arklius išstūmė dar praėjusio amžiaus viduryje, smulkiuose ūkiuose ši pertvarka užtruko ilgiau. Arkliai šiuose ūkiuose išliko populiarūs iki pat XXI amžiaus pradžios. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip traktoriai galutinai išstūmė arklius iš smulkių ūkininkų laukų nuo 2000 metų.
Traktorių technologijų tobulėjimas
XXI amžiaus pradžioje traktorių technologijos sparčiai tobulėjo. Atsirado nauji modeliai, kurie buvo mažesni, lengviau valdomi ir ekonomiškesni nei ankstesni modeliai. Šie patobulinimai padarė traktorius prieinamesnius smulkiems ūkininkams, o tai paskatino jų populiarumo augimą. Nemažą indėlį įnešė ir naudoti mini-traktoriai iš Japonijos, kurių smulkūs ūkininkai prisipirko itin daug. Jie nedideli, pakankamai galingi (30-50 AG) ir labai patvarūs. Be to nesudėtingi remontuoti, o ir traktorių dalių pakankamai didelis pasirinkimas.
Kuro kainų kritimas
Kuro kainų kritimas XXI amžiaus pradžioje taip pat padarė traktorius patrauklesnius smulkiems ūkininkams. Traktoriai paprastai sunaudoja mažiau kuro nei reikia finansų arkliui išlaikyti. Taip pat ūkininkams atsirado lengvatos, ūkininkavimui skirtas dyzelinas. Aišku, reikia turėti ūkininko pažymėjimą, kad būtų galima įsigyti pigesnio žaliojo dyzelino.
Socialiniai pokyčiai
Traktorių atvykimas į smulkius ūkius taip pat sukėlė socialinių pokyčių. Arklių priežiūra reikalavo daug laiko ir fizinio darbo, o traktoriai leido ūkininkams sutaupyti laiko ir jėgų. Tai leido jiems skirti daugiau dėmesio kitiems ūkio darbams ir padidino produktyvumą. Be to, traktoriai leido ūkininkams apdirbti didesnius plotus, o tai savaime padidino ir pajamas.
Tiesa, ūkininkai negali užmegzti emocinių ryšių su savo darbiniais arkliais – šeimos maitintojais, kaip buvo seniau. Juk traktorius – tik technika.
Beje, pasikeitė ir požiūris į gyvūnų priežiūrą. Darbinis arklys tapo gyvūnų išnaudojimo ir kankinimo pavyzdžiu. Prisiminkime, kaip vienoje fermoje buvo rasti apleisti dešimtys arklių ir kokią tai audrą sukėlė visuomenėje.
Ekonominis spaudimas
Smulkūs ūkininkai XXI amžiuje susidūrė su didėjančiu ekonominiu spaudimu. Rinkos globalizacija ir didžiųjų ūkių konkurencija sumažino žemės ūkio produktų kainas, o tai privertė smulkius ūkininkus ieškoti būdų, kaip sumažinti išlaidas ir padidinti produktyvumą. Europos sąjunga labai prisidėjo, kad smulkūs ūkininkai gautų išmokas už atsisakomus gyvulius. Pasikeitė ir verslo požiūris Lietuvoje, kur mažmeninę prekybą valdo didieji prekybos tinklai ir smulkūs ūkininkai tiesiog neturi galimybių jiems teikti savo produkciją tiesiogiai. Traktoriai tapo vienu iš būdų, kaip uždirbti daugiau, tačiau ūkininkai turėjo persiorientuoti į mažesnę prekybą.
Traktorių dominavimas šiandien
Šiandien traktoriai praktiškai išstūmė arklius iš smulkių ūkių visoje Europoje. Jie tapo nepakeičiamu įrankiu ūkininkams, leidžiančiu jiems efektyviai ir produktyviai dirbti savo žemę. Nors kai kurie ūkininkai vis dar naudoja arklius tam tikriems darbams, tai tapo retenybe. Kai kur jau net ir pramoga, nors darbiniai arkliai vis dar auginami arklininkystės ūkiuose. Tai taip pat sukėlė didelius socialinius pokyčius, nes daugelis žmonių, dirbusių su arkliais, neteko darbo ir turėjo persiorientuoti į kitas veiklas.