Medžioklė, kelionės, gyvūnų ir paukščių stebėjimas – įdomios, įtraukiančios veiklos, kurias būtų labai sunku įsivaizduoti be žiūronų. Žiūronai – optinis įrenginys, leidžiantis aiškiai ir ryškiai matyti nutolusius, tolumoje esančius objektus. Sukurti ir pradėti naudoti prieš daugybę amžių, žiūronai, šiomis dienomis, yra labai svarbi, tam tikrų profesijų, veiklų dalis. Tiesa, jų galima rasti įvairiausių. Visi jie skiriasi savomis ypatybėmis ir specifikacijomis, gali būti naudojami skirtingoms paskirtims ir veikloms. Tad, kaip žinoti, kurie žiūronai yra tinkamiausi ir geriausi? Į ką naudinga atsižvelgti renkantis? Visą tai ir dar daugiau sužinosite šiame straipsnyje.
Dydis
Žiūronai, kaip ir minėjome anksčiau, gali būti labai skirtingi. Vienas iš juos skiriančių aspektų – dydis. Galima rasti ne tik kišeninių, kompaktiškų modelių, bet ir didelių ar net gigantiškų žiūronų, skirtų dangaus kūnų stebėjimui. Jei jau ieškojote ir domėjotės žiūronais, tikriausiai pastebėjote, kad prie jų, dažniausiai, yra prirašyti du skaičiai, pavyzdžiui, 8×42. Pirmasis skaičius nurodo žiūronų priartinimo galimybes, o antrasis – objektyvo lęšio dydį milimetrais. Nuo objektyvo lęšio dydžio priklauso ir pats žiūronų dydis. Kuo didesnis objektyvo lęšis, tuo daugiau šviesos pateks į žiūronus, o tai reiškia, kad ryškesnis bus ir vaizdas. Taip pat, didesnis lęšio dydis padarys ir pačius žiūronus didesniais, sunkesniais. Na, o renkantis reikėtų rasti balansą tarp vaizdo ryškumo ir žiūronų patogaus dydžio. Pilno dydžio yra laikomi tie objektyvo lęšiai, kurių dydis atitinka 42 mm. Tai standartiniai žiūronai skirti paukščių ir gyvosios gamtos stebėjimui. Tokio dydžio žiūronai leis efektyviai matyti ir atskirti gyvūnus, jų spalvas. Tačiau, toks dydis lemia ir gana didelį žiūronų svorį. Tuo tarpu, kompaktiškais yra laikomi 28 mm dydžio žiūronai. Jie lengvi, tačiau, ne taip efektyviai praleis šviesą į objektyvą, o tai lems ir neryškias ir neaiškias stebimo objekto spalvas. Na, o 32 mm objektyvo lęšį turintys žiūronai gali būti laikomi aukso viduriu. Jie nėra nei per daug sunkūs, o taip pat, suteikia ir optimalią vaizdų kokybę bei ryškumą.
Priartinimo galimybės
Kaip ir minėjome anksčiau, žiūronų gamintojai beveik visada prie modelio nurodo ir tam tikrus skaičius. Jei antrasis skaičius, skaičių junginyje, reiškė dydį, tai pirmuoju skaičiumi yra nurodomos žiūronų priartinimo galimybės. Tai reiškia, kad jau anksčiau minėtame pavyzdyje, 8×42, 8 nurodo tai, kad žiūronai vaizdą gebės priartinti net 8 kartus. Tuo tarpu, žiūronai turintys užrašą 10×42, vaizdą priartinti galės 10 kartų ir t.t. Dauguma žiūronų suteikia priartinimą, kuris lygus nuo 8 – 12 kartų. To puikiai pakanka paukščių, gamtos stebėjimui. Specialistų teigimu, pradedantieji turėtų rinktis žiūronus su mažesnėmis priartinimo galimybėmis, kadangi, juos patogiau ir lengviau valdyti. Na, o įpratus, perpratus ir išmokus žiūronų subtilybes, galima pereiti ir prie stipresnį, didesnį priartinimą suteikiančių modelių. Tiesa, naudinga paminėti, kad kuo daugiau kartų žiūronai gebės priartinti, tuo daugiau stabilumo jie reikalaus, norint vaizdus matyti aiškiai ir ryškiai. Tai reiškia, kad naudojantis didelį priartinimą suteikiančiais žiūronais gali prireikti ir stovo, kuris padėtų išlaikyti jų stabilumą. Negana to, naudinga žinoti ir tai, kad kuo daugiau kartų žiūronai gebės vaizdą priartinti, tuo siauresnis bus matymo laukas. Na, o jei vaizdą ar objektus norite priartinti daugiau nei 12x kartų, jums greičiausiai reikia ne žiūronų, o teleskopo.
Svarbiausios ypatybės
Išsirinkus tinkamo dydžio žiūronus su reikiamu priartinimu, nepamirškite atsižvelgti ir į kitas, labai svarbias šių prietaisų ypatybes. Pirmiausia, naudinga žiūronus rinktis pagal tai, kokiai paskirčiai jie bus naudojami. Pavyzdžiui, kelionėms ir žygiams, dažniausiai, reikalingi kompaktiški ir lengvi modeliai. Tuo tarpu, žiūronai medžioklei turėtų būti vidutinio dydžio ir suteikiantys geras priartinimo galimybes. Na, o jei stebėsite dangaus kūnus, turėtumėte rinktis visomis prasmėmis didžiausius žiūronus. Tiesa, naudinga paminėti, kad žiūronai turėtų būti apsaugoti nuo drėgmės ir įvairių oro sąlygų. Tokiu būdu, juos be baimės galėsite naudoti lauke, net lyjant. Naudinga ypatybė – nerasojantys objektyvo lęšiai, kurie suteiks aiškų ir ryškų vaizdą, net esant didelei drėgmei. Nepamirškite ir medžiagos, iš kurios pagamintas žiūronų korpusas. Dažniausiai, pigiausi modeliai yra gaminami iš polikarbonato, kuris suteikia žiūronų lengvumą, leidžia žiūronai naudotis net itin ekstremaliomis sąlygomis. Vis dėl to, tokie žiūronai nėra labai patvarūs. Na, o ieškantys patvarumo turėtų rinktis brangesnius, bet tvirtesnius – metalinius žiūronus.
Įvairus ir platus žiūronų pasirinkimas, draugiškos kainos ir šaunios akcijos – Varle.lt internetinėje parduotuvėje. Apsilankykite, išsirinkite ir įsigykite sau tinkamiausius žiūronus!