Turbūt visiems teko girdėti legendą apie tai, kaip pasaulyje atsirado tiek daug skirtingų kalbų. Pasak šio pasakojimo po pasaulio tvano visi pasaulio gyventojai buvo viena tauta ir kalbėjo ta pačia, bendra kalba. Jiems sumanius pastatyti didžiulį bokštą, kuris siektų dangų, buvo nubausti – visi prabilo skirtingomis kalbomis. Žmonės nebegalėjo susikalbėt, todėl bokšto statybos liko neužbaigtos. Gyventojams migruojant iš vienos šalies į kitą ar net iš vieno žemyno į kitą, kalbos maišėsi, todėl šių dienų pasaulyje norint bendrauti su skirtingų tautybių žmonėmis nepakanka žinoti vieną kalbą. Atsiranda poreikis mokėti daugiau nei vieną (gimtąją) kalbą.

Pasaulyje egzistuoja apie 7000 skirtingų kalbų, todėl nenuostabu, kad esti tokių žmonių, kurie moka kelias (ar net daugiau) skirtingas kalbas. Daug kalbų mokantys žmonės vadinami poliglotais. Daugiau nei šešias skirtingas kalbas mokantiems žmonėms priskiriamas kitas daugiakalbio apibūdinimas – hiperpoliglotas.

Pasaulyje pagarsėjusių daugiakalbių žmonių egzistuoja ne vienas, tačiau itin plačiai žinomi Giuseppe Gasparo Mezzofanti, Emilis Krebas ir Istvanas Dabis, kurie mokėjo per 30 skirtingų kalbų.

38 kalbas ir 50 dialektų mokėjo niekada iš savo gimtosios šalies Italijos neišvykęs kardinolas Giuseppe Gasparo Mezzofanti (1774 – 1849). Norėdamas suprasti į Romą atvykstančių įvairių tautybių žmones, jis mokėsi atvykėlių kalbos.

Italų kardinolą aplenkė net 65 kalbomis kalbėjęs vokiečių diplomatas Emilis Krebas (1867 – 1930). XXI a. pradžioje neurologiniai tyrimai parodė, kad Krebo smegenų veikla skyrėsi nuo eilinio žmogaus.

ištvanas DabisVisų laikų rekordus sumušė vengrų vertėjas Istvanas Dabis (1943). Būdamas aštuoniolikmetis, šis vaikinas mokėjo 18 skirtingų kalbų. Šiuo metu vyras moka įspūdingą skaičių skirtingų kalbų – net 103 (neįskaitant gimtosios vengrų). Maždaug 20 kalbų Dabis kalba bei skaito laisvai, be žodyno pagalbos. Versdamas ar šnekėdamas kitomis kalbomis jis kartais naudojasi žodynu (pvz. švedų, islandų, rumunų, turkų, uzbekų, čiuvašų, baškirų, jidiš, hindi, mongolų ir kitomis kalbomis) arba neapsieina be jo pagalbos (pvz. airių, kinų, tajų, laosiečių, čečėnų, ingušų ir kitomis kalbomis).

Vengras mokydamasis naują užsienio kalbą pirmiausia išmoksta 1000 – 1500 pagrindinių žodžių kartu su gramatikos taisyklėmis. Vėliau skaito pasirinktą tekstą su žodyno pagalba. Jis teigia, kad naujus žodžius greičiau ir lengviau įsimena, kai skaitydamas žodžių reikšmes mėgina nuspėti iš konteksto. Galiausiai Dabis bendrauja su žmonėmis, kuriems kalba, kurią jis mokosi, yra gimtoji. Taip pat būtent šia kalba klausosi radio, kad ausis priprastų prie žodžių skambesio.

Lietuvoje taip pat gyvena poliglotų, kurie kalba daugiau nei penkiomis skirtingomis kalbomis. Tai Dominykas Urba, Gediminas Degėsys, Juozas Strolia, Laurynas Algimantas Skūpas, Stanislovas Radvila II, Algimantas Čekuolis, Juozas Miltinis.

Parengė UAB Baltijos vertimai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *