langaiLangai yra neatsiejama visų gyvenamųjų, gamyklinių ir komercinių pastatų dalis, jie atlieka ne vien dizaino, tačiau ir labai svarbias natūralaus apšvietimo bei šiluminės izoliacijos funkcijas. Būtent dėl šių priežasčių, reiktų skirti daug dėmesio renkantis jums tinkamus langus. Šiame straipsnyje tikiuosi išaiškinti į kokius kriterijus būtina atsižvelgti, norint įsigyti kokybišką ir ilgaamžę prekę. Savaime suprantama jog reiktų pradėti nuo to, kad išskiriamos trys pagrindinės langų rėmų rūšys:

  • Plastikiniai langai – kartais dar vadinami uPVC (polivinilchlorido) langais. Tai bene populiariausias lietuvių ir daugelio Europos šalių pasirinkimas, dėl trijų pagrįstų priežasčių: kainos, kokybės ir dizaino pasirinkimų. Žemą šių langų kaina galima paaiškinti masinės pasiūlos principu. Per paskutiniuosius 30 metų plastikinių langų gamybos kiekiai išaugo, todėl natūraliai jų kaina nukrito. Ši situacija yra labai palanki pirkėjui, nes plastikinių langų kokybė dėl naujesnių technologijų gerėja, bet kaina dėl kiekio išlieka tokia pati, todėl kokybišką produktą galima nusipirkti už prieinamą kainą.
  • Mediniai langai – jaukumo ir unikalaus dizaino trokštančių namų savininkų pasirinkimas. Šie langai turi kelis svarbius ekologinius pranašumus, pvz. gamybinis procesas neišleidžia tiek aplinkai žalingų medžiagų, kiek plastikinių ar aliuminių langų gamyba, taip pat šie langai gali sugerti anglies dvideginį, tokiu būdu gerindami ekologinę atmosferos padėtį. Tačiau ne kiekvienam pirkėjui rūpi ekologiniai procesai, todėl pagrindinis šių langų pardavimo taškas yra puikios termoizoliacinės savybės. Rečiau žinomas faktas apie medinius langus – tinkamai juos prižiūrint, jie gali tarnauti net iki 30 metų.
  • Aliuminiai langai – dažniausiai sutinkami sunkiojoje pramonėje t.y. gamyklų tipo pastatuose, taip pat naudojami modernaus dizaino arba dangoraižių statyboje. Galbūt geriausiai žinomi dėl savo neprilygstamos kokybės ir atsparumo atšiauriausioms gamtos sąlygoms, tačiau kadangi Lietuvoje žiemos nėra itin šaltos, o klimato sąlygos gan pakenčiamos, aliuminiai langai ne taip dažnai sutinkami kasdienio žmogaus namuose. Kainos ir kokybės atžvilgiu, šie langai stovi hierarchijos viršūnėje, tačiau tai savaime suprantama.
  • Aptarėme pagrindines langų rėmų rūšys, bet svarbu žinoti jog jų yra daugiau nei trys, langų tiekėjai, priklausomai nuo jūsų poreikių, gali jums pasiūlyti ir „hibridinius“ langų rėmus, pvz. medieną kaustytą aliuminiu, papildomo patvarumo sumetimais.

 

Kaip žinote, langai susideda iš dviejų dalių, kaip jau minėjau, lango rėmo, na ir žinoma pačio lango, arba tiksliau stiklo paketo. Kalbant apie stiklo paketus, svarbu žinoti pagrindines jų charakteristikas ir terminus. Taigi žemiau išvardinsiu šias charakteristikas ir jas trumpai apibūdinsiu:

  • Šiluminės savybės – dar kartais vadinamos termoizoliacinėmis savybėmis apibūdina lango gebėjimą sulaikyti šilumą tiek namo viduje, tiek išorėje. Šis parametras matuojamas šiluminio perdavimo koeficientu U, kuris nurodo kokį kiekį stiklo paketas perduoda per vieną kvadratinį metrą stiklo, esant vieno laipsnio temperatūrų skirtumui. Paprastai tariant, kuo šis koeficientas mažesnis, tuo langas yra šiltesnis, kad turėtumėte bendrą supratimą, langai kurių U > 2, laikomi kaip blogai izoliuoti, o langai, kurių U < 1, priskiriami itin šiltiems langams. Koeficientas U niekados negali būti mažesnis nei 0.
  • Šviesos laidumas – parametras, kuris apibūdina kiek šviesos stiklo paketas praleidžia. Kaip ir bet kuri kita skaidri medžiaga, stiklas praleisdamas šviesą, dalį jos sugeria. Šviesos laidumas yra išreiškiamas procentais, tai reiškia jog kuo arčiau jis yra 100%, tuo skaidresnis yra stiklas. Atvirkštinis dydis šiam – šviesos sugertis, šiam dydžiui artėjant prie 100%, stiklo paketas darosi tamsesnis, tačiau šis parametras, praktiškai niekad nenaudojamas, todėl neverta jo įsiminti. Trečias su šviesa susijęs stiklų parametras, šviesos atspindėjimo koeficientas, per daug nesiplečiant, jis parodo kiek šviesos yra atspindima.
  • Saulės faktorius – išreiškiamas raide „g“, parodo kokia saulės energijos dalis yra praleidžiama tiesiogiai arba netiesiogiai. Aukštos kokybės langų stiklo paketai pasižymi žemu saulės faktoriumi, Šis faktorius – g, negali būti žemesnis nei 0, tačiau kuo arčiau jo, tuo geriau. Pavyzdžiui langas kurio g = 0.31, priskiriamas prie aukštesnės klasės langų.
  • Garso izoliacija – kaip galbūt supratote iš šio parametro pavadinimo, jis nusako kaip gerai yra izoliuojamas garsas. Kasdienis vidutinis miesto garsų dažnis gali svyruoti nuo 60Hz – 110Hz, todėl labai svarbu jog jūsų langai galėtų šį triukšmą efektyviai blokuoti. Hz – dažnio matavimo vienetas, labai svarbu žinoti jog visi stiklo paketai turi savo natūralų rezonanso dažnį ir jeigu aplinkos garsų dažnis sutampa su šiuo rezonanso dažniu, stiklų garso izoliavimo savybės blogėja. Norint išsirinkti tinkamą stiklo paketą garsiniu atžvilgiu, reikia išsiaiškinti kokio pobūdžio garso yra bandoma išvengti. Šiam tikslui yra naudojami du kiti koeficientai: „C“ – kai reikia blokuoti mažą kiekį žemų dažnio garsų ir „Ctr“ – kai blokuojamas didelis kiekis žemų dažnių garsų. Šie parametrai išreiškiami neigiamais skaičiais pvz. C= -2 tačiau jums nereikia jaudintis šiais koeficientais, nebent gyvenate šalia greitkelio, tada pasikonsultuokite su savo langų tiekėju, kurie stiklo paketai tiktų labiausiai.
  • Saugumas, mechaninis atsparumas – nors Lietuva nėra vienas iš tų kraštų, kuris pagarsėjęs ypatingomis vagysčių ar įsilaužimų statistikomis, tačiau kartais atsarga gėdos nedaro. Šis parametras svarbus komercinio pobūdžio pastatų savininkams, bet kasdienis langų pirkėjas taip pat turėtų juos žinoti. Stiklo paketai gali būti grūdinti, šis grūdinimo procesas yra atliekamas aukštose temperatūrose, sudėtingomis technologijomis, todėl grūdintų stiklo paketų kaina yra 2-3 aukštesnė, tačiau mechaninis atsparumas net 6-7 kartus didesnis nei paprastų stiklų paketų. Langai taip pat gali būti laminuojami vidine plėvele, ši plėvelė sulaiko skilusias stiklo šukes vienoje vietoje, todėl stiklas tampa tvirtesnis.

 

Laminuojamosios plėvelės naudojamos ir priešgaisrinio pobūdžio stikluose, šie gali atlaikyti aukštas temperatūras, ugnį.
Aptarus pagrindines langų rėmų rūšis ir stiklo paketų charakteristikas, belieka pakalbėti apie bendrinius patarimus renkantis langus savo namams. Galbūt pats pirmas patarimas, kuris ateina į galvą, tai susiraskite 5 arba daugiau galimų variantų, palyginkite šių variantų kainas, pastebėsite kainos vidurkį. Dažniausiai langai, kurių kaina būna kur kas žemesnė už šį vidurkį, yra brokuoti. Nesirinkite ir langų, kurių kaina žymiai aukštesnė už minėtąjį vidurkį, nes galite neapgalvotai išmesti pinigus į balą. Sekantis svarbus patarimas – prašykite kitų klientų atsiliepimų iš savo langų tiekėjo, patikimas tiekėjas juos suteiks be problemų. Pasiklauskite kokia garantija suteikiama tiekėjo parduodamiems langams, tai neparodo tikrosios langų kokybės, tačiau jeigu rinksitės tarp kelių tą patį produktą parduodančių tiekėjų, savaime suprantama, kad norėsite pirkti tokius langus, kurių garantija bus ilgiausia.

Skirtingų langų rėmų vidus. Kaip jis atrodo?

Norime jums parodyti kuo skiriasi įvairių rūšių langų rėmai. Plastikinių langų rėmai būna 5,6,7 kamerų. Kameros – tai oro tarpai plastikinio lango rėme. Kuo jų yra daugiau, tuo lango rėmai yra šiltesni.

Medinių langų rėmas yra be oro kamerų, tačiau medžio šiluminė varža yra daug didesnė už plastiko, todėl medinio lango rėmas yra šiltesnis.

Aliuminiai langų rėmai yra su oro kameromis. Jie nepasižymi tokiomis geromis šiluminėmis savybėmis, kaip mediniai langai, bet yra šiltesni už plastikinius.

Medinių langų rėmai, kaustyti aliuminiu. Čia yra panaudotos dviejų rėmų tipų geriausios savybės. Medinių rėmų šiluminės savybės ir aliuminių rėmų patvarumas.

Plastikiniai

Mediniai 

Aliuminiai

Mediniai kaustyti aliuminiu

 

Ar galima į seną plastikinį lango rėmą įmontuoti 3-jų stiklų paketą?

Tai dažnai užduodamas klausimas. Klientai dažnai nori pagerinti savo langų šiluminę varžą, nekeičiant langų rėmų ir nedarant naujos angokraščių apdailos.

triju stiklu paketas

Tai įmanoma padaryti keičiant seną dviejų stiklų paketą į trijų stiklų paketą. Tačiau tai galima padaryti ne su visais plastikinių langų rėmais. Lango rėmo plotis turi būti ne siauresnis nei 70 mm. Tuomet montuojami nauji trijų stiklų paketai ir naujos siauresnės stiklajuostės. Klientas gauna šiltesnį langą, nedarant ardymo ir apdailos darbų, tokiu būdu sutaupydamas nemažą sumą pinigų.

Tikimės, jog šis straipsnis padėjo jums geriau suprasti, kokių langų norite ir kokių langų išties jums reikia. Kilus klausimų, rašykite elektroninio pašto adresu: [email protected], arba skambinkite informaciniu telefonu numeriu +370 650 55 679

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *