Raminantis upelio čiurlenimas, svaiginanti miško ir laukų žaluma, ramybė, apie kurią seniai svajojote ir tas stebuklingas užrašas: „parduodama“. Štai, pagaliau radote tobulą vietą – nuostabų sklypą savo svajonių namui pasistatyti! Tačiau, nepaisant sklypo grožio, nevertėtų iš karto kurti didžiulių planų ir, juo labiau, skubėti sudaryti pirkimo – pardavimo sandorio, nes… Jūsų nuostabusis žemės sklypas papraščiausiai gali būti netinkamas tam namui statyti, nes jo paskirtis yra, pvz., žemės ūkio! O jūs nei esate ūkininkas, nei planuojate juo būti. Kad svajonės nesubyrėtų į šipulius, galima ir išeitis – žemės paskirties keitimas. Bet ar netaps tai dar vienu galvos skausmu?
Sklypo paskirtis
Kiekvienas sklypas turi tam tikrą paskirtį, pagal kurią nurodoma ką tame sklype galima daryti, kokią veiklą vystyti ir pan. Tarkime, matote, kad Jus dominančio ar jau turimo sklypo paskirtis yra žemės ūkio. Tokiu atveju, šiame sklype Jūs galite ūkininkauti, užsiimti kaimo turizmu, statyti ūkinius pastatus ar ūkininko sodybą. Tačiau…. tam jums reikės turėti ūkininko pažymėjimą. Jeigu nesate ūkininkas, tam, kad galėtumėte įsikurti savo svajonių namuose, Jums reikės sklypo, kurio paskirtis yra namų valda, t.y. kitos paskirties žemė, kurios žemės sklypų naudojimo būdas yra vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijos. O kas būna, jeigu norite statyti namą būtent tame sklype, kurio paskirtis tam nepritaikyta? Galbūt galimas žemės paskirties keitimas?
Žemės paskirties keitimas
Jeigu turite ar norite įsigyti žemės ūkio ar kitos paskirties žemės sklypą, netinkamą gyvenamojo namo statybai, jums bus reikalingas žemės paskirties keitimas. Tiesa, architektas Donatas Duoba primena, kad pirmiausia turite atidžiai išsinagrinėti savivaldybės bendrąjį planą – jame turi būti nurodyta, kad Jūsų sklypo teritorija yra priskiriama urbanizuotoms arba vyraujanti paskirtis yra gyvenamoji. Kitu atveju, žemės paskirties keitimas yra negalimas. Jeigu nesate susipažinęs su teritorijų planavimu, ko gero, čia Jums reikės specialisto pagalbos.
Reikalingi dokumentai
Žemės paskirties keitimas – nuo ko gi pradėti? Pirmiausia, sklypo savininkas turi kreiptis į savivaldybės administracijos direktorių su prašymu pakeisti žemės sklypo paskirtį arba užpildyti atitinkamą formą elektroninėje Žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimo informacinėje sistemoje (ŽPDRIS). Jums reikės pateikti šiuos dokumentus:
- Žemės sklypo (ų) nuosavybės dokumentai;
- Pastatų nuosavybės dokumentai;
- Žemės sklypo (ų) ribų planas (po kadastrinių matavimų).
- Įgaliojimas, jeigu atstovaujama.
Pateikus prašymą, jis bus svarstomas 20 darbo dienų ir savivaldybės direktoriaus įsakymu Jums bus leidžiamas arba neleidžiamas žemės sklypo paskirties keitimas. Gavus atsakymą iš savivaldybės dėl sklypo paskirties keitimo ir adreso suteikimo, turėdami kadastro lentelę, vykstate į registrų centrą priduoti dokumentus įregistravimui, kur Jums bus išduotas naujas registrų centro išrašas, kuriame atsispindės nauja sklypo paskirtis ir adresas.
Visą šį darbą Jūs galite atlikti patys, tačiau, jeigu nesate su šiais reikalais susidūręs anksčiau, visgi, galbūt vertėtų specialisto pagalbos – biurokratinė įstatymų ir reglamentų kalba yra paini ir ne visi žmonės ją supranta bei turi laiko ar noro gilintis ir aiškintis visus niuansus.