Tie, kurie turi sodą ar sodybą, stengiasi sukurti jaukų šios erdvės kiemą. Tam labiausiai tinka natūralios gamtos medžiagos – medis ar akmuo. Kalbant apie pastarąjį, pastebėta, kad prieš gerus dešimt metų žmonės iš sklypų vežė akmenis lyg nereikalingus daiktus, o šiandien lietuviai juos vėl renka iš pievų ir pamiškių tempia atgal į savo kiemus ir jais puošia aplinką. Akmuo ir akmens gaminiai pastebimi bene kiekviename privataus namo kieme. Vienur aplinka puošiama apdirbtais akmenimis, o kitur jie paliekami natūralūs.

Akmens gaminiai yra itin estetiška, atspari aplinkos poveikiui ir ilgaamžė kiemo puošmena, tačiau, jei juos tenka pirkti, o ne rinktis pakelėse, išleidžiama gana daug pinigų. Vis dėlto, yra tokių asmenų, kurie už akmenimis grįstus kiemo takelius, alpinariumus, ar iš riedulių pastatytus židinius nepagaili net ir keliasdešimties tūkstančių litų. Akmenys gali būti skaldomi ir pjaustomi, jų spalvos ir raštai derinami tarpusavyje. Vieniems patinka, kai sklype derinami gana skirtingi akmenys, pvz., granitas, smiltainis ir juodulys, kiti pasirenka tik vienos rūšies akmenį. Pats populiariausias ir tinkamiausias mūsų šalies klimatui yra granitas. Viskas priklauso nuo vaizduotės – natūralaus akmens gaminiai ir jų kompozicijos niekada nebus vienodos. Anksčiau lietuviai kiemų takelius grindė iš palaukių surinktais akmenimis, tačiau dabar jų nebeliko, todėl šiandien didžioji dalis riedulių į mūsų šalį yra atvežama iš Kinijos bei Rusijos karjerų.

Kieme visai nebūtina pristatyti daug akmenų. Pakanka ir vieno ispūdingesnio akcento ir jūsų sodas ar kiemas įgaus visai kitą veidą. Vis dėlto neretai nutinka taip, kad žmonės į savo aplinką nori sudėti kuo daugiau įvairių akmenų.  Tokiu atveju reikėtų nepamiršti, kad būtina derinti akmenų formą ir rūšį. Be to reikia nepamiršti atsižvelgti ir į namo stilių, pavyzdžiui, kaimo sodyboje šalia rastinio namo tikrai puikiai atrodys rieduliai ar siaura juostele vingiuotai išdėstyti skaldyti lauko akmenys, tačiau ta pati kompozicija gana juokingai atrodys šalia šiuolaikinio namo. Tinkamai parinktas natūralus akmuo gali tapti, tiek senoviškos sodybos, tiek ir modernaus kiemo akcentu.

Norėdami sukurti įdomų sklypo reljefą, iš akmens suformuokite atraminių sienelių. Jos ne tik apsaugos dirvožemį nuo slinkimo, bet ir padalins sklypą į atskiras erdves, skirtas terasai, gėlynui, vaikų žaidimų aikštelei ir kt. Akmeninės sienelės, priešingai nei medis, netrūnija, todėl jos stovės daug metų, jų nereikės keiti naujomis. Norint akmenine tvora apjuosti visą sklypą, galite rinktis ištisines arba sujungtas iš atskirų dalių. Tvoras galima formuoti tiek ir iš sveikų, tiek ir pusiau skeltų akmenų, o pagrindas puikiai atrodys padailintas skaldyto akmens plokštėmis.

Greičiausiai pastebėjote, jog kiekvieną pavasarį kieme ar dirvos paviršiuje vis atsiranda naujų akmenų. Šis dalykas neišvengiamas, kad ir kaip stengtumėtės surinkti akmenis. Juk akmuo yra geresnis šilumos laidininkas nei žemė, todėl dirva po juo greičiau įšąla. Vanduo drėgnoje žemėje virsta ledu ir plečiasi, taigi, akmenys yra keliami aukštyn. Atšilus akmuo į ankstesnę vietą nebegrįžta, kadangi tirpstant ledui jo vietą užima žemės. Kadangi atšalimų ir atšilimų per metus būna ne vienas, tai ir dirvos paviršiuje akmenų daugėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *