Lietuvoje darbuotojų poreikis tiek kvalifikuotai, tiek nekvalifikuotai darbo jėgai nuolatos auga. Trūkstant norinčiųjų dirbti mūsų piliečių, vis dažniau gręžiamasi į užsienio šalis. Į mūsų šalį dirbti noriai keliauja ukrainiečiai, baltarusiai, moldavai ir kitų trečiųjų šalių piliečiai, kuriems darbo sąlygos Lietuvoje ženkliai geresnės. Žinoma, atvyksta užsieniečiai ir iš kitų šalių, taip pat nemažai užsieniečių lieka dirbti Lietuvoje pabaigę studijas.
Dar 2019 m. vasarą buvo ratifikuotas susitarimas su Ukraina dėl įdarbinimo sąlygų, kuris suteikia dar daugiau aiškumo ir sąžiningumo darbo santykiuose. Šis susitarimas dar labiau paskatino ir padrąsino Ukrainos piliečius vykti uždarbiauti į Lietuvos Respubliką. O žvelgiant į paslaugos (apie įdarbinimą) poreikį, jis tapo dar aktualesnis. Daugelis darbdavių nesiima įdarbinimo procedūrų patys, o kreipiasi į šios paslaugos teikėjus.
Beje, po minėtų pakeitimų, darbdaviai įgavo prievolę laikytis dar didesnio skaidrumo. Įdarbindami ukrainiečius, darbo sutartyje privalo aiškiai išdėstyti visas sąlygas, darbo užmokesčio dydį, atvykimo ir išvykimo (kelionės išlaidų) apmokėjimo sąlygas. Darbo sutarties nutraukimo sąlygos taip pat turi atsispindėti darbo sutartyje, o darbo sutarties kopija darbuotojui privalo būti pateikta jam suprantama kalba.
Ukrainiečių įdarbinimu besirūpinančios įdarbinimo bendrovės teigia, kad šios šalies piliečiai yra itin atsakingi ir motyvuoti darbuotojai. Viena iš priežasčių – geresnis darbo užmokestis, nei jų gimtojoje šalyje. Darbuotojai dirba koncentruotai ir atsakingai, todėl ne vienam Lietuvos darbdaviui jau tapo nepamainoma pagalba įvairiose verslo srityse.
Visi trečiųjų šalių piliečių, norėdami įsidarbinti mūsų šalyje, privalo gauti leidimą dirbti arba sprendimą dėl atitikties mūsų darbo rinkos poreikiams. Neretai Ukrainos piliečiai Lietuvą renkasi darbams statybų, suvirinimo sektoriuje. Tam jiems reikalinga nacionalinė viza, kuri, priklausomai nuo situacijos, gali būti vienkartinė arba daugkartinė.