keliones Kinijoje Kinijos visuomenė yra paremta konfucianistine etika, kuri pabrėžia ištikimybę, nuolankumą aukštesniajam ir iškelia griežtą normų sistemą. Hierarchija yra centrinis etikos taškas paremtas “sūnišku nuolankumu”. Privatus gyvenimas ir verslas Kinijoje yra labai susiję. Versle artimųjų ratas ir hierarchija išlaiko tuos pačius etinius principus kaip ir šeimoje. Kiniškas terminas “guanxi” apibrėžia santykius tarp žmonių. “Guanxi” vystymas yra suvokiamas kaip socialinio kapitalo auginimas, tačiau tai nėra pasiekiama įprastai bendraujant prie arbatos ar apsikeičiant vizitinėmis kortelėmis. Tokie santykiai išsivysto tik po tam tikro laiko ir yra paremti abipusiu pasitikėjimu. Versle darbuotojo ryšys taip pat labiau siejasi su viršininku ar bendradarbiais nei kompanija. Kitas svarbus principas kinų etikoje yra “mianzi”. “Mianzi” galima versti kaip “veidą”. Vakaruose tai artimiausia savigarbai, prestižui ir orumui. Taip pat kinams “veidas” turi svarbią reikšmę hierarchijoje. Dovanos švenčių metu, pakvietimas į svečius ir kitoks ryšių palaikymas yra toks pats svarbus versle kaip ir asmeniniuose santykiuose. Tai yra lyg “veido suteikimas” savo partneriui ir jo pagerbimas. Tai yra pagrindiniai dalykiai, kuriuos pravartu žinoti planuojant verslo keliones į Kiniją.

Vakarų etikoje iškeliamos žmogaus pareigos visuomenei, žmogaus etinė ir teisinė atsakomybė yra lygi prieš visus. Tuo tarpu Kinijoje uždarame artimųjų rate etika yra visai kitokia, nei žmogaus santykiuose su nepažįstamaisiais, t.y. įsipareigojimas artimiesiems (ypač šeimai ir giminaičiams) yra kur kas svarbesnis nei likusiai visuomenės daliai. Net ir pats visuomenės terminas Kinijoje yra suprantamas labiau kaip žmonių, kuriuos sieja tam tikri ryšiai ratas. Taip pat ir etiniai reikalavimai remiasi labiau ryšiais, nei teise. Kinas mieliau bendradarbiaus su jau pažįstamu partneriu, nei ieškos naujų.  Dėl asmeninių ryšių svarbos ir “guanxi” verslo ir kitokiuose susitikimuose kinams ypatingai svarbu bent šiek tiek pakalbėti kokia nors šalutine tema prieš pradedant rimtą pokalbį (ang. small talk). Taip pat dėl minėto kinų uždarumo ir pasikliovimo ryšiais, galima tikėtis, jog gali tekti organizuoti kelis susitikimus net ir dėl nebūtinai esminių dalykų. Priimdami sprendimus kinai mėgsta nukėlinėti deadline‘us ir kitaip delsti, todėl reikia kantrybės, kuri taip pat jiems labai svarbi.

keliones Kinijoje

Susitikimų metu įžengdami į kokią nors patalpą kinai dažniausiai būna išsirikiavę pagal hierarchiją, todėl pamatę kitą delegaciją jie gali manyti, jog pirmas įžengęs žmogus yra svarbiausias. Taip pat pasisveikinant svarbu palaukti kol pirmas ranką išties kinas. Tokie klausimai kaip „ar pavalgėte?“ ir „ką veikėte?“ kinams yra mandagumo dalis, panašiai kaip lietuviams pasiteiravimas „kaip gyveni?“. Nereikėtų leistis į detales ir tiesiog atsakyti teigiamai ar tiesiog padėkoti. Klausimų susijusių su politika, Tibetu ar Taivanu bendraujant su kinais geriau privengti, užmezgant pokalbį geriausia kalbėti apie Kinijos maistą, gamtą, keliones Kinijoje ir pan. Svarbu paminėti, jog pasibaigus oficialiam susitikimui reikėtų išeiti ankščiau nei kinai. Taip pat kinams svarbios žmogaus pareigos, padėtis visuomenėje ir titulas todėl nėra nemandagu tai pabrėžti prisistatant, o vizitinėse kortelėse netgi reikėtų tai paminėti. Ypatingai svarbi detalė kinų etikoje yra tai jog reikia visada viską paduoti ar paimti abiem rankom. Tai galioja ne tik įteikiant dovanas, bet ir restorane mokant pinigus. Savaime aišku, tos pačios taisyklės galioja ir verslo susitikimų metu. Tačiau verslininkams partneriams nevertėtų pirkti dovanų. Kinams tai kyšininkavimo ir papirkinėjimo ženklas.

keliones

Pietaujant su kinais reikėtų palaukti kol jums parodys vietą kur atsisėsti, nes oficialiuose pobūviuose sėdima pagal hierarchiją, taip pat jokiu būdu negalima kalbėti apie verslo reikalus valgant. Reikėtų gerai pasvarstyti kiek ir ką valgyti, nes paprastai kinai pateikia daug patiekalų (nuo 20 iki 30). Tuščia lėkštė yra ženklas, jog dar nepavalgėte, todėl galit tikėtis, kad tuoj bus pasiūlyta dar maisto. Kita vertus, jei nei trupučio nevalgysite ką jums pasiūlė kinai gali tai suprasti kaip įžeidimą. Grįžtant prie ryšių svarbos, kinai gali jums pasiūlyti išgerti. Gėrimo kultūra Kinijoje yra svarbi ir tai yra ryšio ir pažinties užmezgimo būdas. Jei pietūs vyksta restorane vertėtų žinoti, jog arbatpinigių palikimas taip pat yra įžeidimas.

Apskritai verslas ir verslo etika Kinijoje yra besivystanti sritis ir šiuo metu stipriai įtakojama valstybės. Greta konfucianistinių vertybių išsaugojimo iš kinų verslininkų tikimasi laikytis valstybės reikalavimų, kurie nurodomi penkmečio planuose.

Marius Vrubliauskas

1 thought on “Verslo etiketas pagal kinus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *