Kepinant tropinei saulei šalyje, kur visi dar ne per seniausiai dūsavo dėl šilumos trūkumo ir apniukusių dienų, visi – visiškai visi – jauni ir seni, vieniši ir turintys antras puses, tėčiai, mamos, vaikai ir seneliai svajoja sukaitę panirti į vėsų ir gaivų vandenį ir miniomis, ką ten miniomis – būriais traukia į pajūrį ar bent ežerų pakrantes.
Dangaus žydrynė, vienas kitas boluojantis, labai nedidelis debesėlis, lengvas, būtinai gaivinantis bet ne per stipriausias vėjas, vėsus, švarus, bet pakankamai šiltas vanduo, gražūs, tylūs ir kultūringi žmonės – idiliškas vaizdelis gyvenantis kiekvieno ofiso darbuotojo galvoje nuo trečiadienio. Ir kai savaitgalis ant nosies – džiugus ir smagus laikas paplūdimyje garantuotas, nebent čia atvykai su mažamečiu. Su mažamečiu, kuris gali jaustis pavargęs nuo karščio, pavargęs nuo žmonių gausos, pyktelėjęs dėl visų kitų čia esančių vaikų žaislų, nepatenkintas oru, maistu, apribotomis galimybėmis iš vien turkštis vandenyje, susierzinęs ar tiesiog – kaip ir bet kuris suaugęs, tiesiog būti be nuotaikos. Ne, mes tikrai nebuvome tokie vaikai – romantiškais kaspinais ir močiučių pyragais kvepiančiuose prisiminimuose buvome paklusnūs, elgėmės atsakingai – na bent jau pakankamai saugiai ir buvome tikrai sukalbami. Ir taip galvos mūsų mažamečiai, nes mes tėveliai privalome iš anksto imtis „prevencinių priemonių“ vykstant su mažyliu į paplūdimį. Keli pagrindiniai patarimai, kurie tikėtina, bet nebūtinai padės išvengti pupos dydžio ašarų paplūdimyje:
- Saulės apsauga – pasirūpinkite kokybiška, aukšto lygio apsauga nuo saulės – ištepkite ir išsitepkite gausiai dar namuose ir leiskite gerai įsigerti prieš aprengiant rūbus. Nepamirškite nusistatyti laikmačio telefone, kai reikės vėl pa(si)tepti apsauginiu kremu – apsaugokite mažylį nuo kenksmingų spindulių ar net nudegimų.
- Rūbai – renkite vaiką natūralios medvilnės rūbais, būtinai pasirūpinkite galvytės apsauga nuo saulės – jei mažylis nenešioja kepurės, nebūkite tiesioginiuose saulės spinduliuose – pasirūpinkite skėčiu ar paplūdimio palapine. Nepamirškite vaikučio galvos apsaugos ir maudynių metu.
- Vanduo – gerkite patys ir būtinai dažnai (bent kas pusvalandį) pasiūlykite vaikui natūralaus, negazuoto, nesaldinto vandens. Geriausia, jei mažyliui pasiekiamoje vietoje būtų jo gertuvė. Jei mažylis negeria vandens išbandykite įdomesnę gertuvę ar paskaninkite vandenį natūraliomis sultimis.
- Maistas – pasirūpinkite užkandžiais, maistu, venkite ypač sūraus, saldaus maisto. Sumuštinius, vaisius ar kt. supjaustykite mažais gabaliukais – jei nukris į smėlį, bus mažas praradimas. Taip pat turėkite kelis atskirus indelius su maistu – kad nutikus smėlio invazijai, ne visi užkandžiai būtų išsyk susmėliuoti.
- Laikas – jei mažylis nėra linkęs miegoti paplūdimyje – rinkitės laiką po miego, kol neatsiradęs nuovargis. Iš vis turėkite tik nedidelę viltį, kad mažylis norės miegoti naujoje, be galo daug naujų įspūdžių kupinoje aplinkoje.
- Daiktų kiekis – neimkite daiktų, kurių greičiausiai net nepanaudosite, ypač jei į paplūdimį keliaujate tik su mažamečiu – neturėsite laiko nei skaityti, nei sėdėti ant kėdės, nei statyti palapinę ar pūsti baseiną (nebent Jūsų mažylis išties puikiai vykdo prašymus ir linkęs ramiai laukti, kol Jūs užsiimsite ruoša).
- Saugumas – niekuomet neišleiskite mažylio iš akių – niekados: nei vandenyje, nei šalia jo, nei, atrodytų, mažame pripučiame baseinėlyje.
- Žaislai – neimkite jų daug (tikėtina, kad grįšite be pusės jų, jei aplink bus daugiau vaikų, o ir mažyliui jų daug neprireiks įdomioje aplinkoje) – kibirėlis, kastuvas, pora formelių bus daugiau nei pakankama.
- Higiena – drėgnos servetėlės, sauskelnės ar kelioninis puodukas, popieriniai maišeliai šiukšlėms ar panaudotoms sauskelnėms sudėti.
- Maudymosi rūbai – spalvos, grožis ir panašūs aspektai visiškai nesvarbūs, tačiau turėkite omenyje, kad vaikui su jais turi būti patogu, rūbas turi nedirginti odos, nespausti, greitai džiūti ir pageidautina turėti saulės apsaugą.
- Taisyklės – Jūsų mažametis – mylimukas, saldainiukas, širdukas, bet ir kiti yra žmonės – neleiskite mažyliui „terorizuoti“ aplinkinių – kad ir koks mielas ar socialiai malonus jo elgesys Jums atrodytų. Apibrėžkite aiškias ribas ir patys laikykitės nustatytų taisyklių – jei vieną kartą nusijuoksite, kai mažylis neklausydamas lekia į vandenį – ruoškitės juoktis visą laiką, nes nuo šiol tai bus jo naujasis pomėgis.
- Nuotaika – būkite supratingi ir kantrūs, Jūsų didžiausias turtas susipažįsta su vienu nuostabiausiu gyvenimo malonumu – mėgavimusi vasara!
Gražaus, saugaus ir smagaus paplūdimio savaitgalio Jums ir Jūsų mažyliams!
Tekstas parengtas www.babybaby.lt