Nelaimių, kurios nutinka dėl greičio viršijimo, padariniai gali būti katastrofiški. Dėl greičio viršijimo įvykusiuose autoįvykiuose patirtos traumos paprastai būna daug sunkesnės dėl stipraus smūgio ir didelio pagreičio. Tačiau visų svarbiausia yra tai, kad greičio viršijimo sukeltų avarijų daugeliu atvejų galima išvengti. Tokie nelaimingi atsitikimai dažniausiai įvyksta dėl to, kad vairuotojas pasirenka didelį važiavimo greitį ir praranda savo vairuojamos transporto priemonės kontrolę.

Taigi, kad ir kaip jums norėtųsi tvirčiau nuspausti automobilio greičio pedalą, stengiantis greičiau pasiekti savo kelionės tikslą, reikia įsisąmoninti, kad važiavimas neviršijant leistino greičio būtinas savo ir kitų eismo dalyvių saugumui užtikrinti, o taip pat turi ir daugiau privalumų.

Didesnės kuro sąnaudos

Kai vairuodami automobilį greitai keičiate jo važiavimo greitį, t.y. staiga sulėtinate ir lygiai taip pat staiga pagreitinate, labai reikšmingai išauga automobilio kuro sąnaudos. Važiuojant didesniu nei leistinas greičiu nereikėtų pamiršti, kad daugelis kitų eismo dalyvių važiuos neviršydami greičio, o tai reiškia, kad greitį viršijantis vairuotojas bus priverstas dažnai ir greitai mažinti savo automobilio greitį arba pakeisti eismo juostą, kad išvengtų susidūrimo. Taigi, dėl staigaus stabdymo ir greičio didinimo transporto priemonės varikliui tenka veikti greičiau, o tam reikia ir daugiau kuro.

Didesnė automobilio draudimo kaina

Draudimo bendrovės, prieš nuspręsdamos, kokią automobilio draudimo kainą taikyti vairuotojui, kartu atsižvelgia ir į vairuotojo vairavimo stažą bei autoįvykių ir Kelių eismo taisyklių pažeidimų istoriją. Baudos už greičio viršijimą, autoįvykiai ir kiti Kelių eismo taisyklių pažeidimai yra vieni iš daugybės veiksnių, lemiančių automobilio draudimo kainą. Vairuotojas, kuris per savo vairavimo laikotarpį yra daug kartų nusižengęs Kelių eismo taisyklėms, viršijęs greitį ir sukėlęs ne vieną autoįvykį, draudimo bendrovės atstovų yra priskiriamas prie didelės rizikos vairuotojų, o tai savo ruožtu nulemia ir didesnę automobilio draudimo kainą. Tai galima pastebėti ir tada, kai pasibaigus automobilio draudimo sutarčiai draudimo bendrovė pateikia naują draudimo pasiūlymą su didesne kaina.

Baudos už greičio viršijimą

Dar viena priežastis neviršyti leistino greičio vairuojant transporto priemonę yra baudos už greitį. Nors viršijant greitį iki 10 km/h vairuotojui bauda nėra skiriama ir apsiribojama tik įspėjimu, greitį viršijus daugiau nei 10 km/h – Kelių eismo taisyklės numato pinigines baudas (pvz., už greičio viršijimą 11–20 km/h skiriama nuo 12 EUR iki 30 EUR bauda, o už greičio viršijimą 21–30 km/h – nuo 30 EUR iki 90 EUR bauda ir t.t.). Vairuotojui, kuris greitį viršija daugiau nei 50 km/h, gali būti taikoma ne tik piniginė bauda (kuri gali siekti nuo 450 EUR iki 550 EUR), bet ir atimta teisė vairuoti nuo vieno iki šešių mėnesių laikotarpiui.

Didelė žala

Patekus į autoįvykį, kuriame bent vienas iš vairuotojų viršijo leistiną greitį, galima būti tikriems, kad vieno iš autoįvykyje dalyvavusių arba abiejų automobilių patirta žala bus gerokai didesnė. Dėl greičio viršijimo sukeltos avarijos metu patirta automobilio žala gali būti įvairi – nuo sulenkto bamperio, iki visiškai sumaitotos transporto priemonės. Už autoįvykio metu sugadintų autodetalių remontą gali tekti gerokai patuštinti piniginę. Be to, kai kuriais atvejais gali kilti sunkumų ir sprendžiant su draudiku automobilio draudimo klausimus, jau nekalbant apie tai, kad visą transporto priemonės remonto laikotarpį tenka naudotis viešuoju transportu, taksi paslaugomis arba automobilių nuoma – juk dėl to kyla daug nepatogumų ir atsiranda papildomų išlaidų.

Didesnė traumų rizika

Didelis greitis gali nulemti labai rimtas ir dideles traumas tiek autoįvykyje nukentėjusiam automobilio savininkui ir (arba) keleiviams, tiek kaltininkui. Galvos smegenų traumos, kaulų lūžiai ir žaizdos – tai vos kelios iš daugybės galimų traumų, kuriomis gali baigtis autoįvykis, sukeltas dėl vairavimo dideliu greičiu. Važiavimas neviršijant leistino greičio gali padėti išvengti tokių traumų ir išsaugoti žmonių gyvybes.

Didesnė aplinkos tarša

Važiuojant 110 km/h greičiu sunaudojama daugiau degalų nei važiuojant 100 km/h. Didelės kuro sąnaudos reiškia ir didesnį iškastinio kuro išeikvojimą, į aplinką išskiriant daugiau anglies dioksido, kuris kenkia mus supančiai aplinkai. Didelė dalis oro taršos gali būti priskiriama transporto priemonių į aplinką išmetamoms dujoms. Automobilio į aplinką išmetamo anglies dioksido kiekį galima sumažinti važiuojant lėčiau.

Greičio viršijimo pasekmės visiems žinomos. Jos gali būti labai sunkios ir skaudžios – nuo mirties ir sunkių traumų, automobilio apgadinimo arba visiško praradimo iki didelių išlaidų, aukštos draudimo kainos ar žalos aplinkai. Todėl kiekvienas vairuotojas privalo būti sąmoningas ir elgtis atsakingai, gerbti kitus eismo dalyvius, visada laikytis Kelių eismo taisyklių ir neviršyti leistino greičio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *